19. travnja 2024.

M stil

Lifestyle portal za muškarce

Zašto lišće u jesen mijenja boju?

Kada se lišće zeleni to je zato što biljke sadrže dosta klorofila (zelena tvar u lišću biljke koja tijekom fotosinteze veže ugljikov dioksid koji se spaja s vodikom iz vode u škrob...

Zašto lišće u jesen mijenja boju?

Lišće se zeleni zato što biljke sadrže dovoljno klorofila (zelena tvar u lišću biljke koja tijekom fotosinteze veže ugljikov dioksid koji se spaja s vodikom iz vode u škrob, dok se kisik oslobađa), a kako svijetlost regulira proizvodnju klorofila tako kako se u jesen skraćuje dan, biljke proizvode manje klorofila. Stopa razgradnje klorofila ostaje ista, tako da se iz lišća počinje gubiti zelena boja.

 

U isto vrijeme zbog šećera povećava se proizvodnja antocijana, prirodnog pigmenta kojeg ima u preko 300 nijansi, a lišće uglavnom sadrži antocijan zbog kojeg se pojavljuje crvena boja. Lišće sa većom količinom ovog pigmenta postat će crveno.

Karotenoidi su druga skupina pigmenata koja se također nalazi u nekom lišću, njegova proizvodnja ne ovisi o svjetlu, tako da se njegova razina ne smanjuje s kraćim danima. Karotenoidi mogu biti narančaste, žute ili crvene boje, a većinom se u lišću nalaze žute nijanse. Lišće koje ima dovoljne količine i antocijana i karotenoida bit će narančasto. Lišće koje ima više karotenoida, ali sa malo ili bez antocijana bit će žuto. Tanin je najčešće odgovoran za lišće smeđe boje…